AksiyonİncelemeRol Oyunu

Grimvalor Mobil Aksiyon Oyunu İncelemesi

Bu yazıda Direlight’ın Grimvalor isimli bu tarih itibariyle daha yayınlanmamış ama en azından erken erişim aşamasında olan mobil aksiyon oyununa bir bakacağız. Her zaman olduğu gibi oyunu bazı kriterlere göre değerlendirmeye alacağım. Buna başlamadan önce teknik bir kaç bilgi vermek gerekiyor. Zaman içinde değişebilir ama şu sıralar oyunun 600Mb ‘a yakın dosya boyutu bulunmakta. Genel olarak bir platform üzerinde ilerlediğiniz ve yaratıklarla savaştığınız aksiyon rpg oyunu ve bu yazıda oyun hakkında bir çok özelliği gün yüzüne çıkaracağız. Değerlendirme kriterlerimize gelince, oyunun konusu, senaryosu, oynanışı, grafikleri, Türkçe dil desteği ve fiyatı konusuna bakacağız.

Grimvalor mobil aksiyon oyunu hikayesi

Oyunda bir araya gelmiş kötülüğe karşı savaş veriyoruz. Klasik yani. Yaratıkları ve zindan içinde sizi avlamaya çalışan hayvanları kesiyorsunuz. Bir birine bağlı olan zindanlardan geçiyor ve amacınıza ulaşmak için yaratık birliğini alt etmeye çalışıyorsunuz. Çok belirgin bir konu yok. Senaryoya odaklanmanız mümkün değil, aksiyona odaklanıp oyunun keyfini çıkarmak en iyisi. Bu açıdan senaryonun çok belirgin olmaması ve klasiğin ötesine geçememesi neticesinde çok yüksek bir puanı benden alamayacak.

Grimvalor mobil aksiyon oyunu incelemesi

Grimvalor Oynanış

Grimvalor, mobil aksiyon rpg oyununun oynanışı oldukça iyi. Bir çok oyuna taş çıkartacak düzeyde. Platform üzerinde ilerlediğiniz oyunda arayüz üzerinde atlama (jump), çift sıplama(double jump), sıyrılma (dash) ve saldırma (attack) butonları bulunuyor. Zıplama ve saldırı butonlarının iki özelliği var. Güçlü saldırı, saldırı butonuyla saldırmak istediğiniz yöne doğru kaydırarak yapılabilirken zıplama butonuna çift tıklama yaparak çift zıplama yapabilirsiniz. Bunlar haricinde arayüz oldukça temiz.

Grimvalor mobil aksiyon oyunu incelemesi

Oyun zindan tabanlı ve act mantığı üzerine kurulu. Act denilen büyük bölümlerin içinde bir sürü görev bulunuyor ve sırayla bunları bitiriyorsunuz. Actlar kendi içinde küçük zindanlara ayrılırken bu zindanların güç seviyeleri de birbirinden farklı.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Zindanların platformdan oluşması neticesinde daha fazla içeriğe yer vermek için bu platformlar kat kat yapılmış. Yani küçükte olsa keşfedecek çok yeriniz var diyebiliriz. Ayrıca zindanlar içinde dinlenebileceğiniz ya da yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz dua bölgeleri bulunuyor. Bu bölgelerde canınızı kısa sürede tazeleyebilir, yeterli tecrübeyi edindiği zaman ise kahramanınıza seviye atlatabilirsiniz.

Grimvalor mobil aksiyon oyunu incelemesi

Bunun yanında ilk zindanda ayrıca takas (trade) yapabileceğiniz bir NPC ve zanaat (craft) üretim yapabileceğiniz bir yer bulunuyor. Bunlar için de oyun içinde yaratıkları kestiğinizde ya da sandıklardan veya sağdan soldan alalade yerlerden düşen oyun içi eşyaları kullanmanız gerekiyor.

Silahlar konusu oyunun en önemli hususu çünkü farklı silahların farklı yetenekleri ve animasyonları var. Bu açıdan yeni üreteceğiniz silahların güçlü olmasının yanında oyun tarzınızı da etkileyecek olması önemli.

Grimvalor mobil aksiyon oyunu incelemesi

Aksiyon oyunu kategorisinin hakkını verdiğini de bu kısmın sonuna ekleyelim. Oldukça hızlı bir oyun olması bir çoğumuzun hoşuna gidecektir. Oynanış kısmına oldukça yüksek puan vermek içimden geliyor.

Grimvalor grafik kalitesi

Grimvalor mobil aksiyon oyunu incelemesi

Grimvalor’un dikkat çekici bir başka yönü grafik kalitesi. Basit bir platform oyunu olmasına bakmayın, çizimler, efektler, animasyonlar oldukça etkili. Yumuşak (soft) bir renk paleti var ve canavar temalı bir oyuna göre renk paleti gerçekten olmuş. Oyunun  karanlık tarafları belirgin halde oyuncuya sunulmuş. Karakter çizimleri ve animasyonlara diyecek yok. Müziklerde ana ve zindana uygun şekilde derlenmiş. Bunun yanında animasyon sesleri rahatsız etmiyor ve sizi oyuna dahil ediyor. Grafik kalitesi açısından oyuna oldukça yüksek bir puan vermem borcumdur.

Grimvalor Türkçe dil desteği var mı?

Oyunda maalesef Türkçe dil desteği yok. Bunun için benden sıfır puan alacak ama oyunun erken erişim aşamasında olduğunu ekleyelim. Yine de Türkçe dil desteğinin yakın gelecekte geleceğini düşünmüyorum.

Grimvalor fiyat

Grimvalor oyununda beni en çok üzen husus ise fiyat konusu. Şimdi oyunu ücretsiz indirebilirsiniz. Ücretsiz olarak Act 1′ i oynamanız mümkün. Bu da maksimum 2 saatlik bir oynanış demek. Evet oyun 2 saatte bitirilebiliyor. Daha sonra Act 2 ve diğerlerine geçilebiliyor lakin işin üzücü kısmı Act 2 ve sonrasının ücretli olması. Oyunu tamamen açmak için 43TL ödemeniz gerekiyor.

Grimvalor ilerleyen içerikleri ücretli diye ona düşük puan verecek değiliz. Hatta insanların oyunu görmeleri oynanışı ve grafikleri iyice anlamaları için ilk Act’ın ücretsiz sunulması artı puanı gönlümden koparmayı başardı diyebilirim. Tamamen ücretli olsaydı muhtemelen şuan oynayan oyuncuların yarısı oyunla hiç tanışmayacaktı. Bu açıdan fiyat konusunda da benden yüksek puan alacak. Fiyatı düşük olsaydı eğer tam puan bile verebilirdim.

Fiyat konusunda son bir detay, Android‘de ücretsiz Act 1 detayı varken iOS tarafından tamamen ücretli. Bu açıdan Puanını biraz düşürmem icap ediyor. Keşke iPhone kullanıcıları da oyunu deneyebilseydi.

Grimvalor oyununu bütün detaylarına göre değerlendirdim. Görüşlerime katılıp katılmadığınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz. Oyunun indirme bağlantılarını değerlendirme kutucuğunda bulabilirsiniz.

7.3

Grimvalor

Bir çok kategoride benden yüksek puan almayı başaran Grimvalor, Türkçe dil desteğinin olmamasından puan kaybetti. Sonuçta bu oyunu sizler yani Türkçe oynayanlar için inceliyorum. Genel olarak bütün içeriği açmak için ödeyeceğiniz parayı hak eden bir yapım.

Senaryo

7.5

Oynanış

9.9

Grafik Kalitesi

9.9

Türkçe Dil Desteği

0.1

Fiyat

9.0

Pros

  • Grafikler ve animasyonlar
  • Oynanış
  • Android’de ilk kısmın ücretsiz olması
  • Zorluk düzeyi
  • Düşük boyut

Cons

  • Senaryo tam oturmamış ya da detaylı değil
  • iOS’ta ücretsiz deneme ya da ilk kısım yok
  • Türkçe dil desteği yok
Google Play
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
Açık DünyaRol Oyunu

Assassin's Creed Shadows'ın Haritası Valhalla'dan Küçük Mü?

Elden RingHaberRol Oyunu

Elden Ring 25 Milyon Sattı, Peki Kaç Para Kazandı?

AksiyonHaber

Gears of War: E-Day Ray Tracing İle İlgili Bilinenlere Göz Atın

AksiyonMafia Definitive Edition

Mafia: Definitive Edition açık dünya mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Türkiye’de Kaç Pubg Lite Oyuncusu Var?