Mobil Oyun

Microsoft’un xCloud Oyun Servisiyle İlgili Bazı Detaylar

Oyun sektörü çok sert bir değişim yaşıyor. Yakın gelecekte oyunlar için herhangi bir donanıma sahip olmamız gerekmeyecek. elimizdeki telefondan bile bilgisayar ya da konsol oyunları oynamamıza imkan sağlanacak. Bunun için bir kaç şirket kendi özel oyun platformlarını geliştirmeye başladı. Bunların en bilinenleri Google Statia, Microsoft xCloud ve Tencent Start… Bunlardan xCloud ile ilgili bazı detaylar ortaya çıktı.

xCloud sunucuları ve gücü

Microsoft, şu an xCloud oyun servisi için gerekli olan sunucuları birbiriyle ilişkilendiriyor ve kuruyor ama ortaya çıkan bazı detaylara göre, en kötü haliyle bile xCloud ’un 3.500 ’den fazla oyun yayınlayabileceği söyleniyor. Yani ne kadar devasa bir bulut sistemi olacağı açıkça ortaya konuyor. Capcom ve Paradox benzeri önemli oyun geliştiriciler, oyunlarını xCloud ’da test etmeye çoktan başladı. Microsoft ’un bulut oyun şefi Kareem Choudhry, yaptığı açıklamada,  “Özel xCloud ’larımızı Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa ’daki kilit oyun geliştirme merkezlerine yerleştirdik.” açıklamasını yaptı bu da sunucuların nerede olacakları yönünde bir ipucu verebilir.

Ayrıca Bakınız:   Önemli Açıklama Bunu Yapan Banlanacak - Fetih Taht Savaşları
Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Cihaz optimizasyonları

Zaten sistemin asıl amacı aynı oyunu hem bilgisayardan hem konsoldan hem de telefondan oynama imkanı sağlaması. Bu açıdan xCloud için yapılan açıklamada oyun geliştiricilerin oyunlarını farklı cihazlar için farklı çözünürlükte farklı boyutta yazı tipiyle geliştirebiliyor. Bununla birlikte çok oyunculu oyunların verileri aynı sunucuda barınabiliyor. Bu sayede gecikmeler en az indirilmiş oluyor.

microsoft xcloud bulut oyun servisi

xCloud ne zaman tanıtılacak?

Şuan hakkında en az bilgi bulunan oyun servisi xCloud diyebiliriz. Stadia’yı bile deneme imkanı bulanlar olmasına rağmen Microsoft pek sır vermiyor ama önümüzdeki E3’te bulut oyun servisi xCloud ile ilgili açıklamalar yapılması bekleniyor.

Tarık B.
Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber -oyunda.org- kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Haber

Oyundan Haberler - 23 / 27 Kasım 2020 Oyun Haberleri

MMORPGMobil Oyun

Forsaken World: Gods and Demons - Mobil MMORPG

AksiyonDövüş Oyunları

Shadow Fight Arena Yakında Çıkıyor

Hayatta Kalma

Dawn Breaking, Hayatta Kalma, Mobil Açık Dünya Oyunu, Betaya Giriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir