HaberKonsol

Playstation 5 (PS5) Teknik Özellikleri

Güncelleme:18/03/2020

Sonunda PS5 teknik özellikleri açıklandı. Önceden sızan ya da tahmin edilen bazı bilgiler doğruyken bazıları bizi yanılttı. Bu açıdan bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor. İşte teknik özellikler;

Ses Teknolojisi

Dikkat çekilmesi gereken önemli bir özellik oyun sesleri. PS5’te bunun en ince detayına kadar kullanıldığını görüyoruz. Tempest 3D özelliğini kullanan yeni nesil konsol farklı sesleri aynı anda farklı şekillerde bize duyurmayı başaracak. Oyun ses olmadan olmuyor bu açıdan Sony çok önemli gelişmeye imza atmış durumda. Sesleri yönlere bölme, 3D efektle arkadan önden ses alma, oyunun size sunduğu kadar her türlü deneyimi yaşama imkanı bulunuyor.

  • CPU: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
  • Ram: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Ram bant genişliği: 448 GB/sn
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

SSD, Dahili depolama

En önemli özelliklerinden birisi ise SSD teknolojisi. PS4’te kullanılan teknolojiye baktığımızda dosta aktarımındaki bant genişliği en fazla 100MB/S hız verirken yeni nesil SSD’nin 5GB/S’ye çıktığını belirtmek lazım. Bununla beraber yükleme süresine bakacak olursak 1Gb’ı 20 saniyede transfer ederken yeni nesil konsol 2Gb’ı 0,27 saniyede transfer ediyor.

Eski oyunları PS5’te oynayın

Benzersiz özelliklerden birisi ise PS4 oyunlarının PS5’te oynanabilecek olması. Harika bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Sony bu özellikle eski konsolu olanları da PS5 almaya teşvik ediyor.


Görünüşe göre konsol savaşlarının bir sonraki bölümünün ön tartışması başladı. Microsoft’un son Xbox Series X sunumunun ardından PlayStation 5, yarın teknik özellikler ve donanım açısından bir açıklama yapacak. PlayStation’ın Twitter hesabından, “Yarın sabah saat 9.00’da Pasifik Saatinde PS5 baş sistem mimarı Mark Cerny, PS5’in sistem mimarisine ve oyunların geleceğini nasıl şekillendireceğine geniş bir açıklama yapacak.” şeklinde tweet atıldı.

Tweet’in yorum bölümünde görebileceğiniz gibi, PlayStation oyuncuları haberlerden çok memnun. PS5’in özelliklerinin bazıları sızdı ama bu güne kadar resmi bir açıklama yapılmamıştı.  Xbox Series X şimdiye kadarki en hızlı işlemci 3.8GHz’de 8x Core Custom Zen 2 CPU ile geliyor bununla birlikte grafik tarafında 12 TFLOPS GPU, Xbox Series X’in en önemli özelliklerinden bir kaçı.

PlayStation 5’in 8 Çekirdekli AMD yonga seti ve Navi GPU’da çalıştığı söyleniyor. Ayrıca bilinen bir başka detay Sony, bazı akıllı tasarımları sayesinde yeni nesil konsollarının PS4 oyunları ve PSVR donanımı ile tam geriye dönük uyumluluğa sahip olacağını da doğrulamıştı.

Sony, konsol savaşlarının bu turunda elde edebileceği her türlü avantaja kesinlikle ihtiyaç duyacaktır çünkü Xbox’ın çok kaliteli oyunlarla geleceği de biliniyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org için özellikle Youtube videolarını üretmek için çabalıyorum. Özel ilgi alanım basit ama mücadeleci platform oyunları. Ayrıca Mortal Kombat X için özel ilgi duyuyorum. Mortal Kombat XI mobil oyunu merakla bekliyorum.
İlgili
KonsolRehberSteam

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Epic GamesKonsol

Epic Games Store Ödül Sistemini Devreye Sokuyor

HaberHayatta KalmaSons of Forest

Sons Of The Forest'un 5. Yamasında Oyuna Eklenen Yenilikler

KonsolXbox

Xbox ve Microsoft, Windows'ta Hızlı Devam Özelliğini Aktif Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Xbox Series X Donanım Özellikleri Açıklandı