HaberKonsol

Xbox Series X Donanım Özellikleri Açıklandı

Güncelleme: 18/3/2020 – Çıkış Tarihi

Xbox Series X’in Çıkış Tarihi Açıklandı Mı?

Dün Microsoft’un bazı uluslararası web sitelerinde Xbox Series X için “Şükran Günü 2020” çıkış tarihinin sızmasının ardından şirket, “Tatil 2020” de konsolu satışa sunma sızıntısının ardından bunun hatalı bir giriş olduğunu iddia etti ve bazı sitelerinden bu detayı kaldırdı.

Xbox Series X lansmanını 26 Kasım Perşembe günü yapılacağı, başta İngiltere de dahil olmak üzere Microsoft’un Series X ürün sayfasının çeşitli uluslararası sürümlerinin altındaki bir resimde görüldü. Microsoft şimdi bu tutarsızlığı gidermek için harekete geçti. Twitter’a gönderilen bir açıklamada, Xbox Live’ın programlama direktörü Larry Hryb, “Bazı bölgelerdeki bir Xbox ürün sayfası Xbox Series X için lansman tarihini Thanksgiving 2020 olarak yanlış listeledi ” şeklinde açıklama yaptı.

İşin ilgin. tarafı Xbox Amerika hala aynı tarihi yayınlamaya devam ediyor. Bu güncellemenin girildiği tarih ve saat 19/3/2020 – 12:02 ve aşağıdaki görsel Xbox Series X Amerika sitesinde sayfanın en altında görülüyor. Bu durumda yayınlanan tarih doğru olabilir.

Şu an için bilinen en yakın Xbox Series X çıkış tarihi 26 Kasım Perşembe…

xbox series x


Microsoft, yeni nesil konsol Xbox Series X’in tüm donanım özelliklerini açıkladı. Konsolda diğerlerinin yanı sıra 8 çekirdekli CPU, 12 TFLOPS GPU, 16 GB RAM ve 1 TB NVME SSD bulunacak. Performans hedefi 4K çözünürlükte 60 FPS oynatmak.

Microsoft, Xbox Series X için tam ve son donanım özelliklerini resmi olarak açıkladı. Beklendiği gibi, bazı etkileyici donanımlarla tüm zamanların en hızlı oyun konsoluna bakıyor olabiliriz. Daha önce açıklandığı gibi, Xbox Series X, AMD’nin CPU ve GPU’su tarafından desteklenmektedir.

Microsoft, CPU’nun eşzamanlı çoklu kullanılabilen 3.8 GHz veya 3.66 GHz’de çalışacak özel bir Zen 2, 8 çekirdekli yonga olduğunu onaylıyor. GPU, 12 TFLOPS (teraflop) ve 52 CU (hesaplama birimi) özelliğine sahip. 1.825 GHz özel RDNA 2 yongasıyla çalışır.

Belleğe bakacak olursak, Xbox Series X 16 GB GDDR6 RAM ile geliyor. Depolama bir başka ilginç kısım, Microsoft, şu anda alabileceğiniz en hızlı depolama seçeneklerinden biri olan özel oluşturulmuş bir NVME SSD’yi seçti. Sürücünün kapasitesi 1 TB, ancak depolama alanı dahili depolama birimine tam olarak uyan 1 TB Harici Kartı ile genişletilebilir.

Xbox Series X

Teknoloji devi, yeni konsol için hedef performansın 4K çözünürlükte 60FPS olduğunu, ancak konsolun bazı oyunlarda 120 FPS’ye kadar destekleyeceğini söylüyor.

İşte Xbox X Serisi donanım özelliklerinin tamamı:

 • CPU – 3,8 GHz, 8x Çekirdek (SMT ile 3,66 GHz) Özel Zen 2 CPU
 • GPU – 12 TFLOPS, 1.825 GHz Özel RDNA 2 GPU’da 52 CU
 • Kalıp Boyutu – 360.45 mm2
 • Proses – 7nm Geliştirilmiş
 • Bellek – 320 GB veri aktarımı ile 16 GB GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği – 10GB @ 560 GB / s, 6GB @ 336 GB / s
 • Dahili Depolama – 1 TB Özel NVME SSD
 • G / Ç Çıkışı – 2,4 GB / s (Ham), 4,8 GB / s (Sıkıştırılmış, özel donanım dekompresyon bloğu ile)
 • Genişletilebilir Depolama Alanı – 1 TB Genişletme Kartı (dahili depolama birimiyle tam olarak eşleşebilen)
 • Harici Depolama – USB 3.2 Harici HDD Desteği
 • Optik Sürücü – 4K UHD Blu-Ray Sürücü
 • Performans Hedefi – 4K @ 60 FPS, 120 FPS’ye kadar,

Xbox Series X hakkında diğer detaylar

Xbox Series X fiyatı

Şuan için Xbox Series X fiyatı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Xbox Series X fiyatını öğrenmek isteyenler şu şekilde bir hesap yapıyor. Xbox One X kaç paradan piyasaya çıktı sorusunun cevabıyla birlikte yeni nesil konsol Xbox Series X’in donanım özellikleri de göz önünde bulundurularak, ayrıca PS5 etkisini de hesaba katarsak Xbox Series X fiyatı için maksimum 7000₺ olacağını söyleyebiliriz.

Xbox Series X oyunları

Xbox Series X’in bilinen oyunları aşağıdaki gibi listelenebilir bununla birlikte bu liste elbette zaman içinde genişleyecektir. Ya da içerisinden çıkarılan oyunlar da olabilir. İşte Xbox Series X oyunları;

 • Halo Infinite – Xbox ve PC özel oyunu
 • Senua’s Saga: Hellblade 2 – Xbox ve PC özel oyunu
 • Ori and the Will of the Wisps – Xbox ve PC özel oyunu
 • Everwild – Xbox ve PC özel oyunu
 • Watch Dogs Legion
 • Gods & Monsters
 • Rainbox Six Quarantine
 • The Lord of the Rings: Gollum
 • Starfield
 • Dying Light 2

Xbox Series X çıkış tarihi

Xbox Series X için açıklanmış resmi bir çıkış tarihi şimdilik yok. Bunun yerine tahmin edilen tarihler var. Bu tahminler içind aha önceki konsol serilerin çıkış tarihlerine bakılıyor. Ayrıca Xbox Series X’in teknik özelliklerinin resmi olarak açıklanması da çıkışına çok kalmadığı anlamına geliyor. Xbox Series X’in çıkış tarihi olarak 2020 yılı sonu tahmin ediliyor. Bildiğiniz gibi Avrupa ve Amerika’da bu tarihler tatil olarak adlandırılıyor. Ama şu an dünyada yaşanan salgın gelişmelerinden ötürü bu tarih nasıl etkilenir bilemiyoruz.

XBox Series X – PS5 karşılaştırması

PS5 özellikleri resmi olarak açıklanmasa da bir kaç sızıntı bulunuyor. Bunları sizler için derledik. Xbox Series X vs Playstation 5 için hazırladığımız tablo;

Özellikler PS5 Xbox Series X
İşlemci 7mm 7mm
Çekirdek 16X 3,8 GHz + 8X 3,66 GHz (Zen 2 CPU)
İşlemci Marka AMD AMD
Grafik İşlemci Gücü 14 TFLOPS 12 TFLOPS
Görüntü ? 4K @ 60 FPS, 120 FPS’ye kadar
Çözünürlük 4K – 8K 4K
Ram 24Gb GDDR6 16Gb GDDR6
Dahili Depolama 2TB HDD 1TB SSD
Harici Depolama ? USB 3.2 Harici HDD Desteği

Bunun için bir de görsel olarak ekleme yapalım. Görüntüleme problemi yaşayanlar için;

xbox series x vs ps5

Bununla birlikte ayrıca konsolların kendi içinde karşılaştırmaları da bulunuyor. Örneğin PS5 ile PS4 Pro oyun açılış hızıyla ilgili ve grafik testine verdikleri cevapla ilgili yayınlanan resmi video aşağıdadır.

Benzer bir video Microsoft tarafından da yayınlandı. Videoda Xbox One X ile Xbox Series X arasında oyun yükleme karşılaştırması yapıldı. Yine sonuç inanılmaz.

Xbox Series X Quick Resume (Hızlı Devam Etme) Özelliği

Ayrıca ekran açılma süresi gibi oyunlar arasında geçiş yaparken de Xbox Series X’in ne kadar yüksek performans gösterdiği de ortaya konuyor. Yayınlanan resmi videoda bir çok oyun arasında hızlıca geçiş yapılabiliyor ki bu oyunu yeniden açma eylemi değil oyuna kaldığı yerden devam etme eylemi olarak görülüyor. Aşağıdaki videodan çok daha iyi anlayabilirsiniz. İşte Xbox Series X’in Quick Resume özelliği;

Yazar Hakkında

Oyun Haber ve rehber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
HaberMMORPGNew World

New World'de Gamepad Desteği ve Single Player Geliştirmeleri Güncellemeleri Olacak

Elden RingHaberRol Oyunu

Elden Ring 25 Milyon Sattı, Peki Kaç Para Kazandı?

AksiyonHaber

Gears of War: E-Day Ray Tracing İle İlgili Bilinenlere Göz Atın

AksiyonHaberStar Wars Serisi

Star Wars Outlaws Oyun Süresi Kaç Saat?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Call of Duty Mobile One Shot One Kill Mode Kısa Süreliğine Tekrar Oynanabilir