Gamer Tişört kategorimizden kişiye özel baskılı gamer tişörtlere göz atabilirsiniz, İyzico ve Dolap güvencesiyle kredi kartı ve dilerseniz taksitle alışveriş yapabilirsiniz.

Konsol

PS5 Kumanda Tasarımı ve Bilinen Bütün Özellikleri

Sony nihayet bize bu yıl PlayStation 5 ile birlikte gelen yeni PS5 denetleyicisi DualSense’e göz atmamıza fırsat verdi. DualSense, sadece yepyeni bir işlevsellik ve bir dizi yeni özellikle değil, aynı zamanda yepyeni bir görünümle karşımıza çıkıyor. PlayStation blogunda, yeni DualSense denetleyicisini detaylandıran bir yayın, “oyuncuların DualShock 4 hakkında sevdikleri şeylerin çoğunu” korumaya yönelik tasarım kararına vurgu yapıyor, ancak eski denetleyicinin en ikonik özelliklerinden bazılarına bağlı kalmasının yanında, DualSense’in PS5 ile entegre olmasını sağlayacak yeni özellikler de var.

İki Renkli Tasarımı ve Işık Çubuğu Yerleşimi

DualSense ve önceki DualShock kontrolörleri arasındaki en belirgin fark, çarpıcı iki tonlu tasarımıdır. Işık çubuğu yerleşiminin de değiştiğini görüyoruz. Bu ışık Denetleyicinin üstünde bulunmak yerine, artık dokunmatik yüzeyin her iki tarafına da görünecek. Bu, Sony’ye göre, ona “biraz daha büyük bir görünüm ve his” verecek.

Dualsense Tasarımı

Yeni DualSense denetleyicisinin, DualShock 4’ten biraz daha kalın bir tasarımı var gibi görünüyor. Sony’ye göre, el tetiklerinin açısı ve kavrama, uyarlanabilir tetikleyicilerin tanıtımı gibi bazı yeni özelliklere yer açmak için tasarım bu şekilde güncellendi.

Dokunsal Geribildirim ve Uyarlamalı Tetikleyiciler

Yeni PS5 denetleyicisi hakkında bildiğimiz en eski şeylerden biri, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerden yararlanacağı. Sony’nin daha önce açıkladığı gibi, bu özellik Dualsense’te var. Blog yazılarında Sony,”oyundaki ortama göre koldan geri bildirim” alabileceğimizi doğruladı, yani “araba çamura battığı zaman farklı bir deneyim” yaşayacaksınız. Dokunsal geribildirim, Nintendo Switch’in HD rumble’ının arkasındaki teknolojiyle aynıdır ve Xbox Series X denetleyicisinin de bundan yararlanacağını biliyoruz.

L2 ve R2 düğmelerinde uyarlanabilir tetikleyiciler, tetiklere nasıl bastığınıza göre farklı işlevlere sahip olabilecek. Yani tetiğe sert basmanın başka yumuşak basmanın başka bir işlevi ve hissiyatı olacak. Bu, oyun etkileşimlerini daha sürükleyici hale getirmek için DualSense’in dokunsal geri bildirimi ile birlikte çalışacak.

Şarj edilebilir pil

DualSense, önceki DualShock denetleyicilerinde olduğu gibi şarj edilebilir bir pil kullanır. Pille ilgili daha fazla detay yok.

USB-C Bağlantı Noktası

DualSense denetleyici, şarj etmek için bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacak.

Dahili Mikrofon

DualSense, kulaklık kullanmaya gerek kalmadan arkadaşlarınızla sohbet etmek için yerleşik bir mikrofon içerecektir; ancak Sony, daha uzun sohbet oturumları için hala bir tane ekstra kulaklık kullanmanızı öneriyor.

Yaratıcı Butonu

Sony, yeni düğmenin Paylaş işlevinden nasıl farklılaştırıldığı hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetse de Paylaş düğmesinin yerine yeni bir Create Button yerleştirildi. Basitçe, “Oyuncuların dünyayla paylaşmak için epik oyun içeriği yaratmaları veya sadece kendileri eğlenmeleri için bir kez daha yeni yollara öncülük ediyoruz.”  açıklama yapmakla yetindiler. Konuyla ilgili daha fazla detayın lasnmanda verileceğini belirttiler.

 


Sony, PlayStation 5’in yeni DualSense denetleyicisini duyurmasının bir parçası olarak, PS5’in bu sene sonu için piyasaya sürüleceğini de doğruladı. PS5 çıkışını ertelemek için hiç bir neden yoktu, ancak bazı insanların, konsolun monte edildiği Çin’deki fabrikalar da dahil olmak üzere küresel ekonomiyi etkileyen COVID-19 krizinin düşüncesi ise yanlış değildi.

PlayStation Blog’da yazan Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, PS5’in Holiday 2020’de piyasaya sürülmek üzere çalışmaların devam ettiğini yeniden teyit etti. Ryan ayrıca PS5’in, oyun endüstrisi için “devrim niteliğinde” olacağına inandığı “birçok yenilikçi özelliğe” sahip olduğunu söyledi. Ancak bunlardan hiçbirini açıklamadı.

Konsol tasarımına gelince, Microsoft, Xbox Series X için çok farklı görünümlü bir tasarım gösterdikten sonra PS5’in nasıl bir tasarıma sahip olacağı oldukça konuşuldu. Series X’in mini buzdolabı gibi görünmesinin bir sebebi olsa da Sony’nin klasik bir tasarımı takip edip etmeyeceği de merak konusu.

 

Sony, PS5’in bu yıl piyasaya sürüleceğinden emin olsa da, şirket bazı PS5’e özel oyunlarının gecikebileceğini kabul etti. Microsoft da, Xbox Series X oyun geliştirme ekiplerinin yeni evden çalışma sistemi nedeniyle işlerin eskisi gibi yürümediğini bildirdi. Yani Microsoft tarafında da Series X’e özel oyunlarda gecikme yaşanabilir.

PS5 için yeni DualSense denetleyicisi hakkında daha fazla bilgi için GameSpot’un bu konuda bildiğimiz her şeyi gözden geçirmesine göz atın.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
PlaystationRehber

PS5 Hata Kodları

Rol Oyunu

The Witcher 3'ün Yeni Nesil Sürümü Yine Ertelendi

Simülasyon

SnowRunner, PS5 ve Xbox Series yükseltmesini Mayıs sonunda alacak

Apex Legends

Apex Legends 4K ve HDR ile yeni nesil konsol güncellemeleri bugün piyasaya çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Hearthstone’un Demon Hunter Sınıfını Yenmek İçin İpuçları