Haber

Denuvo Anti-Cheat Yazılımı Hakkında Açıklamalar

Piyasaya sürülen her büyük bilgisayar oyunu için, tartışmalı Denuvo hile önleme yazılımını yükleyen her zaman birkaç oyun vardır.

“PC Master Race” argümanları kesinlikle geçmiş bir dönemin ürünleridir, özellikle şimdi Game Pass ve PC’ler ile konsol oyunları arasındaki diğer hatların bulanıklaşmasıyla birlikte. Bununla birlikte, konsol oyunlarında PC oyuncularının görmezden gelemeyeceği bazı temel teknik avantajlar var. Bunlardan biri de konsollarda bulunan hile önleme yazılımıdır, ancak bir Windows makinesindeki hile önleme yazılımı, konsol donanımıyla karşılaştırıldığında çok farklı bir canavar olabilir. PC oyunlarında sıkça ortaya çıkan bir isim Denuvo’dur.

Denuvo kurcalamaya karşı ve hile önleme yazılımları, yazılımın oyunlarda varlığının ve uygulanmasının başlangıcından beri temelde tartışma konusu olmuştur. Performans sorunları veya PC depolamasının performans düşüşü, hatta oyuncu hesaplarının gizlilik sorunları olsun, Denuvo kurcalama önleme / hile önleme yazılımı haline geldi ve bu yazılım oyuncuların sistemlerine erişim seviyesi ve onlara verebileceği potansiyel zarar ile ünlüdür.

Denuvo’nun Hile Önleme / Kurcalama Önleme Yazılımının Amacı

Oyun endüstrisinde Denuvo hile önleme hakkında sık sık çok sayıda hikaye bildiriliyor; Bir oyunun Denuvo anti-hile kullanıp kullanmadığına bağlı olarak Denuvo anti-hile performans düşüşüne neden oluyorsa ve bir geliştirici, geri bildirimler sonrasında Denuvo’yu kaldırma kararı alabiliyor. Bu kadar yaygın ve aynı zamanda potansiyel olarak zararlı bir şey için, bazıları bu kadar tartışmaya neyin neden olabileceğini merak ediyor olabilir. Denuvo hile önleme yazılımının, onu tasarlayan Denuvo Yazılım Çözümleri tarafından defalarca reddedilmesine rağmen, tüm bu etkilere sahip olduğu iddia ediliyor.

Denuvo Anti Cheat ne işe yarıyor?

Denuvo hile karşıtı zamanla gelişti ve değişti, ancak amaç aynı kaldı. Denuvo hile önleme yazılımı, çeşitli güvenlik nedenleri için tasarlanmış ve uygulanmıştır. Oyunlar, oyun korsanlığını ve yasa dışı indirmeleri / etkinleştirmeleri önleme yöntemi olarak Denuvo hile önleme yöntemini kullanmaya (ve bazen kaldırmaya) devam etmektedir. PC’ler için, yazılım hem kullanıcı düzeyinde hem de çekirdek düzeyinde güvenlik izniyle kurulmuş olup, bir bilgisayarın sistem bilgilerini tutarlı bir şekilde okumak ve oyun istemcisini herhangi bir değişiklik / kötüye kullanım için kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. Hiçbir yan etki olmadığını varsayarsak, Denuvo hile önleme özelliğini kurmanın teorik olarak yanlış bir tarafı olmazdı.

Denuvo’dan Performans Sorunları İddiaları

Bununla birlikte, PC’lerde Denuvo aktivitesinin birçok söylenti ve onaylanmış yan etkisi olduğu için potansiyel uyarılar dikkat çekiyor. Denuvo hile önleme ile ilgili temel endişe, süreçleriyle ve yazılımın çalışmak için gereksiz miktarda işlem ve kontrolleri nasıl kullandığı ile ilgilidir. Bu, oyunculardan ve medya kuruluşlarından, Denuvo hile önleme adına aşırı işlem yapılmasının PC’lerde alışılmadık derecede yüksek CPU kullanımına yol açtığı ve hatta bazıları aşırı okuma / yazma nedeniyle SSD depolamada olası bozulma raporlarına yol açan çok sayıda rapora ortaya çıkardı.

Her fırsatta Denuvo, birinci ve üçüncü taraf testlerine göre tüm bu iddiaları çürüttü. Geçmişteki iddiaların ve iddiaların çoğu, yüksek CPU kullanımı kaydetti, ancak hiçbiri herhangi bir büyük kapasitede doğrulanmadı. Tekken 7’nin yapımcısı Katsuhiro Harada, Denuvo hile karşıtı şifreleme ile ilgili sorunlar nedeniyle bazı hareketlerin PC kare hızlarını grafiksel olarak engelleyeceğini belirtti. Ayrıca, tek oyunculu çevrimdışı bir oyun olmasına rağmen, PC’de Sonic Mania’da kalıcı bir çevrimiçi bağlantı gerektiren bir sorun vardı. Ne yazık ki, Denuvo’nun olumsuz etkilerini kanıtlamanın somut bir yolu yok, çünkü her PC farklıdır, ancak çok sayıda iddia kesinlikle endişe vericidir.

Denuvo’yu hacklemek zor

Tabii ki, Denuvo Anti-Cheat, oyun kurcalama güvenliği açısından piyasadaki tek yazılım değil. Piyasada, her biri çeşitli başarı derecelerinde çalışan birçok birinci ve üçüncü taraf korsanlık ve kurcalamaya karşı koruma yazılımı hizmeti vardır. Özellikle Riot, Valorant için kullanılan ve oyuncuların gizlilikle ilgili geçerli endişelerini gündeme getiren çekirdek tabanlı “Vanguard” hile önleme yazılımı ile de tartışma konusu olmuştur. Genshin Impact’in bile DRM ile ilgili bir sorunu vardı ve oyun PC’de kapatıldıktan sonra hile önleme işleminin devam etmesi hızla çözüldü. Denuvo en sık kullanılıyor çünkü kırılması veya baypas edilmesi inanılmaz derecede zor.

Kanıtlanmamış iddialara rağmen, zaten piyasaya sürülen birkaç oyun, yazılımı kaldırmak için lansman sonrası güncellemeler gönderdi. Geliştiriciler ve yayıncılar için, hile önleme yazılımının bilgisayardaki herhangi bir oyuncuyu kenara çekme riskine değmemesi çok olasıdır. Düşük kaliteli makinelerdeki bazı hayranlar, daha iyi oyun performansı bildirmişlerdir, ancak yüksek kaliteli bilgisayarlar, oyun performansı üzerinde büyük olasılıkla ihmal edilebilir bir etki göreceklerdir. Her iki durumda da, durumu kanıtlamak biraz zor, bu nedenle Denuvo anti-hile, daha fazla geliştirici hizmeti kullanmayı reddedinceye kadar yeni oyunlarda uygulanmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Battle Royale

Pubg'nin 2020'de Performans ve Hileyle Mücadele Planları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Bu Star Wars: Squadrons İpuçlarıyla Başarıyı Yakalayın