Oyun

Days Gone Direktörü Sony’ye Serzenişte Bulundu

Days Gone’un yönetmeni, oyunun 9 milyondan fazla kopya sattığını açıkladı. Buna rağmen, Sony bunu hala bir başarısızlık olarak görüyor. Dün Sucker Punch stüdyosu Ghost of Tsushima’nın 8 milyonun üzerinde kopya sattığını övündü. Bu sonuç bir başarı olarak kabul edildi ve daha önce Days Gone üzerinde çalışan ve şimdi üzerinde çalıştığı oyunun benzer sonuçlarının hayal kırıklığı olarak kabul edildiğini iddia eden Jeff Ross’un aksine geliştiricileri mutlu etti. Ross, bunun devam serisi geliştirme planlarından vazgeçmesine neden olduğunu söyledi.

Adam, Days Gone’un piyasaya sürülmesinden 19 ay sonra Sony’nin Bend stüdyosundan ayrıldı. O zamanlar oyun 8 milyondan fazla kopya satmıştı ve o zamandan beri bu rakam arttı. Ayrıca oyun Steam’de bir milyondan fazla alıcı buldu. Toplamda, satışlar 9 milyon birimi güçlü bir şekilde aştı. Buna rağmen, oyunun başarıları zayıf olarak kabul edildi ve yöneticiler, geliştiricileri başarısız olduklarına ikna etmek için ellerinden geleni yaptılar.

Ghost of Tsushima, Temmuz 2020’de piyasaya sürüldü. Böylece oyun, çıkışından sonraki on sekiz aydan daha kısa bir sürede satılan 8 milyon kopya eşiğini aştı ve bu da Days Gone’dan çok daha hızlı bir sonuç değildi. O halde Ross’un bir karşılaştırmada böyle bir sonucun başarı olarak kabul edilmesi, diğerinde ise başarısızlık olarak değerlendirilmesinden dolayı hüsrana uğraması şaşırtıcı değil. Tabii ki, sadece satılan kopya sayısını karşılaştırmak tam resmi vermez. Geçen yıl Days Gone’un yaratıcı direktörü, oyunun başarısızlığının, çok fazla oyuncunun oyunu piyasaya çıktıktan hemen sonra tam fiyattan satın almak yerine indirimde satın almasından kaynaklandığından şikayet etti. Sony, çıkışından sonraki aylarda oyunun performansından pek memnun değildi, bu da oyunun çok etkileyici olmadığını düşündürdü. Ancak Ghost of Tsushima, piyasaya sürülmesinden sadece üç gün sonra 2,4 milyondan fazla alıcı bularak Sony tarihinin en hızlı satan yeni markası oldu.

Her iki oyunun alımı da bu durumda çok önemlidir. Ghost of Tsushima, Metacritic’te ortalama %83 reytinge sahip. Days Gone’da bu oran sadece %71’dir. Ayrıca, Mart 2021’de birincisinin hikaye kampanyasının oyun sahiplerinin %50’sinden fazlası tarafından tamamlandığını, Days Gone durumunda ise oyunun gerçek olmasına rağmen sadece %34 olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu da Sucker Punch’ın sunduğu samuray macerasının oyuncuların çok daha fazla beğendiğini gösteriyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Ghost of Tsushima’nın devam oyununun geliştirildiğine dair uzun süredir dedikoduların çıkması şaşırtıcı değil. Ancak Days Gone 2 geliştirme planından vazgeçildi ve Bend şu anda Sony için yeni bir marka üzerinde çalışıyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak mobil oyunlar ve genel olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
Haber

Sony, Microsoft'un Call of Duty'i PlayStation'dan Kaldırmamasını Umuyor

KonsolPlaystation

2021'de En Çok İndirilen PS4 ve PS5 Oyunları

Playstation

PlayStation, Twisted Metal serisi üzerinde çalışıyor

Aksiyon

God of War: Ragnarok'un Çıkış Tarihi Ortaya Çıkmış Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Giderek Popülerleşen Escape From Tarkov; Binlerce Oyuncu Kuyrukta