PC

Yeni Nvidia GPU’ları Ray Tracing’de %20 daha iyi olabilir

Nvidia, gelecekteki GPU’ların ışın izleme özelliklerini geliştirmek için yeni bir teknik üzerinde çalışıyor. Işın izleme, video oyunlarında ayrıntılı ışık ve gölgeler oluşturmak için aydınlatma ve yansımaları hesaplamakla ilgilidir. Oldukça zorlu, ancak Control gibi kendisi için tasarlanmış oyunlarda olağanüstü görünüyor veya Half-Life gibi eski oyunlara yeni bir hayat bile getirebiliyor. Yeni geliştirme Subwarp Interleaving olarak adlandırılıyor ve şu anda uygulanmaya hazır olmasa da GPU’lar için umut verici bir potansiyel adım gibi görünüyor.

Ox22h tarafından Twitter’da tespit edilen Nvidia, kısa süre önce bu yeni gelişmeyi açıklayan bir araştırma makalesi yayınladı. Subwarp Interleaving, ışın izlemenin uygulamalarda yüksek kaplama yansıması ve düşük çözgü doluluğuna sahip olma eğilimiyle başa çıkmak için daha iyi optimize edilerek çalışır. Halihazırda normalin ortalama %6.3 üzerinde kazançlar gösteriyor ve en iyi senaryolarda %20’ye kadar çıkabiliyor.

Araştırmacılar, mevcut GPU’ların nasıl çalıştığını sorunun bir parçası olarak konuya açıklık getirdiler. “İlk olarak, GPU’lar, tek bir program sayacından (PC) alınan ve SIMT (tek komut, çoklu iş parçacığı) tarzında yürütülen, çözgü dediğimiz birimler halinde gruplandırır. İkinci olarak, GPU’lar, birçok etkin warp arasında eşzamanlı zamanlama yaparak durakları gizler. ”

Bu tasarım ışın izlemenin önüne geçerek warp açlığı çeken senaryolara yol açar. Subwarp Interleaving’in, farklı yolları kullanarak donanım kullanımını artırmak ve herhangi bir çarpıtma gecikmesini azaltmak gibi bu özellikleri daha iyi kullandığı söylenmektedir. “Uzun gecikmeli bir işlem bir çarpıtmayı durdurduğunda ve GPU’nun çarpıtma zamanlayıcısı geçilecek aktif bir çarpıtma bulamadığında, bir alt çarpıtma zamanlayıcısı bunun yerine yürütmeyi geçerli warpı başka bir farklı alt çarpıtmasına geçebilir.” Daha iyi performans için bu tür açıklamalar yapılıyor.

Subwarp Interleaving’in uygulanabilmesi için mevcut GPU’larda mimari değişiklikler yapılması gerekiyor, bu yüzden Nvidia’nın yeni RTX 3090 Ti canavar GPU’su gibi bir şeyde görmeyeceğiz. Yine de, teknolojideki gelişmeleri görmek her zaman iyidir ve ışın izlemede %20’lik bir verimlilik artışı küçümsenecek bir şey değildir. Hiç şüphe yok ki bu teknoloji grafik kartlarına uygulanmaya hazır olduğunda, onunla birlikte bir dizi başka güzel gelişme göreceğiz.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Minecraft

Görünüşe göre Minecraft sonunda Xbox Series X/S'de ışın izleme teknolojisine kavuşuyor

Oyuncu DonanımlarıPC

Nvidia RTX 3090 Ti'nin 29 Mart'ta piyasaya sürüleceği bildiriliyor

Haber

Nvidia'nın Derin Öğrenme Dinamik Süper Çözünürlük teknolojisi çıktı

Haber

Nvidia, EA ile Ortaklığını Genişletiyor. Battlefield 4 ve Battlefield V, Geforce Now'da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Elden Ring sonunda yayınlanabilir sürüme geçti