Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Adobe Photoshopla Bir Resimden Yazıyı Temizleme

2 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
184 Görüntüleme
Umutcan D.
(@umutcan)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 42
Konu başlatıcı  

Başlık tam anlaşılmadıysa biraz şimdi anlatacağım konudan bahsetmek isterim. Bir görsel var ve görselin önünde bir yazı var. Bunu buradan, görselde herhangi bir bozulma olmadan arka planı da koruyarak silmeyi göstereceğim. Resimli anlatım yapacağım. Eğer adım adım uygularsanız başarılı olacaksınız. Adobe Photoshopla Bir Resimden Yazıyı Temizleme konusunda daha başarılı sonuçlar için yazı renginin arka plandan mümkün olduğunda ayırt edilebilir olması iyi olacaktır. Başlamadan önce daha fazla içerik için imza kısmındaki teşekkür et butonuna tıklarsanız ücretsiz bir şekilde bize katkı sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görseli seçtim. Bir oyun duvar kağıdı ve önünde oyunun ismi yazıyor.

Bu fotoğraftaki Genshin Impact yazısını gelin hep beraber kaldıralım.

İlk adım olarak Photoshop programına fotoğrafı yükleyin. Daha sonra aşağıdaki gibi Kement Aracı ile yazının etrafını sarın. Aşağıdan görseli inceleyebilirsiniz.

Bu aşamada Adobe Photoshopla Bir Resimden Yazıyı Temizlemek için yazıyı resimden ayıracak en ince detaya kadar seçimimizi daraltmak. Gelin adım adım nasıl yapıldığını görelim.

Aşağıdaki görselde görülen adımları takip edin. Seç - Renk Aralığı

Küçük bir pencere açılacaktır. Buradan yazının tonuna uygun seçimi yapmamız gerekiyor. Bu resimde yazı beyaz olduğundan "Açık Tonlar" seçeneğini seçelim ve daha sonra ayarlarımızı yapacağız. Aşağıdaki görseli kontrol edin. Örneğin görselde açık tonlar beyaz gibi tonlar daha baskın ve yazınız siyah mı? O halde koyu tonlar seçeneğini seçmelisiniz. Düzenlemenin mantığı budur.

Şimdi yazımızın tamamını daha detaylı seçmek için belirsizlik kısmında oynama yapalım. Bunun amacı resimde açık tonların çok oluşu. Zaten örnekte gösteriyor. Şimdi ince ayarlar en beyaz tona sahip yazımızı belirtelim. Bunun için belirsizlik kısmının yüzdesini aşağıdaki gibi bir görüntü alana kadar sağa sola çekin. Değer ne kadar düşerse, en açık olan tonu ön plana çıkarır. Çok fazla çekerseniz, sizin yazınız da bozulur. Bu yüzden elle değeri deneye deneye ayarlayın.

Yukarıdaki görsele dikkat edin. Orada yuvarlak içinde aldığım kısımda en az bizim silmek istediğimiz yazı kadar açık bir ton var ve seçime o da dahil olacak gibi görünüyor. Şimdi tamam butonuna basıp kendi elimizle çizdiğimiz seçimi tam olarak silmek istediğimiz yere daraltalım. Sonuç aşağıdaki gibi olacak. Yine örnekte yuvarlakla çizdiğim kısmı aşağıda görebilirsiniz. 

Aslında baştan elle çizerken beyaz kısımları ne kadar çok çiziminiz dışında bırakırsanız böyle hatalar görmezsiniz. Yine de karşınıza çıktıysa aşağıdaki gibi basit bir şekilde düzeltebiliriz. Yine "Kement Aracı"ndayken aşağıdaki kısımda işaretlediğim gibi üst kısımdan "Seçimden Çıkar" seçeneğiyle hatalı kısımları daire içine alırsanız buralar seçimden çıkacaktır. Aşağıdan inceleyin.

Bunun akabinde son görüntü aşağıdaki gibi olacak, sadece yazı seçim içinde olacaktır.

Şimdi Adobe Photoshopla Bir Resimden Yazıyı Temizlemek için seçimimizi daha hatasız hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için izlememiz gereken yol Seç - Değiştir - Genişlet olacaktır. Aşağıdan kontrol edin. Bu işlem yazımızın etrafındaki çizgileri bir miktar daha geniş hale getirecek ki yazının taşmış kısımları kalmasın.

Genişletme oranını aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz. Çok fazla yaparsanız görselde bozulmalara neden olacaktır.

Tamam dedikten sonra seçim biraz daha geniş bir hal alacak. Aşağıdaki gibi. Yukarıdaki görselle kıyaslayabilirsiniz.

Artık sona yaklaştık. Seçim alanının içinde olmak kaydıyla "Sağ Tık" yapın. Açılan menüden "Dolgu" satırına girin.

Şimdi açılan küçük pencerede "İçeriğe Uygun Dolgu" kısmını seçerek tamam deyin. Bir üst resme baktığınızda "İçeriğe Uygun Dolgu" kısmının zaten menüde olduğunu görürsünüz. Bu seçenek herhangi bir pencere açmadan içeriğe uygun dolgu yapar. Hazır ayar kullanır, siz bunu tercih edebilirsiniz. Eğer ince yara yapmanız gerekirse "Dolgu" seçeneğini kullanın. Görseli kontrol edin.

Şimdi resmin son haline bir bakalım. Adobe Photoshopla Bir Resimden Yazıyı Temizleyebildik mi?

Sıfır kayıp ve bozulma ile yukarıda gördüğünüz gibi yazı tamamen silindi. Dilerseniz üst kısımdan orijinali ile karşılaştırabilirsiniz. Resminiz yukarıdaki gibi seçimli olacaktır. Bunu kaldırmak için CTRL + D kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Son hali aşağıdadır.

Oldukça uzun ve herkesin anlayabileceği şekilde çok detaylı anlatım oldu. Emeğe saygı açısından teşekkür et butonuyla oyunda.org sayfasına bir kaç reklam sonrası yönlendirilebilirsiniz. İmzadaki Teşekkür Et butonuna tıklamanız yeterli. Bir sonraki içeriğimde görüşürüz. 

Daha fazla içerik girilmesi ve daha faydalı olunması için teşekkür et bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.
TEŞEKKÜR ET


   
Selvi reacted
Alıntı
Konu Etiketleri
Selvi
(@selvi)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 38
 

Ben de zaman içinde bir kaç konu ekleyeceğim. Ama anladığım kadarıyla oldukça zahmetli bir içerik. Photoshop'tan hiç anlamayan biri bile bu detaylar sayesinde bu işlemi yapabilir. ???? 

Daha fazla içerik paylaşmamız için bize destek olabilirsin. Tek yapman gereken "teşekkür et" bağlantısına tıklamak ?
TEŞEKKÜR ET


   
CevapAlıntı