İncelemeYarış Oyunları

Need for Speed No Limits İnceleme

Mobil araba yarışı denince aklıma çok fazla seçenek gelmiyor. En kaliteli olanlardan birisi de EA’nın mobil araba yarışı oyunu Need for Speed No Limits. En detaylı haliyle Need for Speed No Limits mobil araba yarışı oyununu sizler için değerlendireceğim. Oyunu deneyimledim. Asphalt 8’den yediğim bulut yedeklerinin kaybolması darbesi neticesinde alternatif arayışıma Need for Speed No Limits ile devam ettim. Bu süre zarfında sizler için bir kaç video kaydedip Youtube kanalıma da koydum. Şu zamana kadar edindiğin tecrübelerimi iyisiyle kötüsüyle sizlerle paylaşacağım. Mobil yarış oyunu arayanlar için iyi bir kaynak olacağına eminim.

Bu değerlendirme yazımızda şu kriterleri göz önüne alıp Need for Speed No Limits oyununa puan verdim;

 1. Hikaye
 2. Oynanış
 3. İçerik
 4. Grafik Kalitesi
 5. Türkçe Dil Desteği
 6. Oyuncu Yorumları
 7. Para

Need for Speed No Limits senaryosu

Oyunun temel senaryosu yer altı dünyasında kendinize bir yer bulma çabasıyla başlıyor. Yarışlarınızı bunun için yapıyor ve suç dünyasında kendinize yer bulmaya çalışıyorsunuz. Görevleriniz bunun üzerine kurulu. Bir kaç suç patronu sizden bazı görevlerde tahsilat yapmanızı istiyor. Yarışlarda polislerden kaçıyor ve genel olarak suç işliyorsunuz. Sokak yarışları en önemli suçunuz. Onun dışında senaryo bölüm bölüm ilerliyor ve bazıları kendine özgü bağımsız görevler olabiliyor.

Oyundaki etkinliklerin de kendilerine özgü hikayeleri bulunuyor. Etkinlikler genelde belirli bir süreye yayılıyor ve zamanı geldiğinde açılıyor. Etkinlik görevlerinin kendine özgü hikayeleri bulunuyor.

 Senaryosu için diyebiliriz ki genel manada ilgi çekici olsa da kopuk kopuk ilerliyor. Lakin oynanış bunu size hissettirmiyor. 

Need for Speed No Limits oynanışı

Bir çok videomda bahsettiğim gibi oyunda araba kontrolü rahatsız edici derecede kolay. Elbette ki spor arabalar çok hızlı gittiğinde biraz kontrol zorlaşıyor ama onlar bile nitrosuz çok kolay kontrol edilebiliyor. Yol tutuşlarının bu kadar iyi olduğunu gerçek hayat için imkansız buluyorum. Elbette bu kadar gerçekçi olmasına gerek yok ama çok basit olmasından ötürü rahatsız olabilirsiniz.

Kontroller klasik yarış oyunu kontrolleri. Sağa sola dokunarak yön veriyorsunuz. Onun dışında Asphalt 9’da olan kontrol seçeneği otomatik ilerleme Need for Speed No Limits oyununda da var. Size kalan tek şey yön vermek. Bunun dışında eksi bir özeşlik olarak eklemek gerekir ki yarışlar oldukça kısa. Eğer ilk etapta en ufak bir zorluk yaşarsanız toparlamanız zor olabilir. Bu nedenle yarışta ne yapmanız gerektiğini bilerek yarışa girmeniz gerekli.

Bu kısma arayüzü de dahil etmem gerek. Arayüz oldukça basit ve başarılı. Sadece menü içinde menü sizi rahatsız edecek diyebilirim. Bir kısma girdiğinizde oradan başka bir kısma da girebiliyorsunuz. Burada işler biraz karışabilir. Sade arayüz, anasayfa sayesinde bulamayacağınız birşey yok. Etkinlikler, garaj, market, diğer herşey belli yerlerde ve neyin nerede olduğunu görmeniz mümkün.

 Yarışlara girme, yarışma, arayüz oldukça oyuncu dostu şeklinde tasarlanmış. Ama yarışma kısmı biraz daha zorlayıcı olmalı. Oyuna girdiğinizde bunalıp ya da sıkılıp çıkmayacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Need for Speed No Limits içerik

Oyunun ilk başladığınızda bile sizi etkileyecek bir içeriği bulunuyor. Etkinlikler sizi doyuruyor. Hediyeleri mükemmel. Şu sıralar Mclaren P1 GTR almaya çalışıyorum. Senaryo modu ödülleri ve arabalarıyla sizi tatmin ediyor. Arabalar demişken hemen o konuya değinelim. Bir çok oyundan daha geniş bir araba katoloğu var. Günlük hayatta yolda görebileceğiniz arabalardan dünyada sınırlı sayıda üretilen arabalara, her çeşit lisanslı ve gerçeğe yakın çizilmiş arabaları görmeniz mümkün.

Need for Speed No Limits

Oyun size bir çok görevin bulunduğu bir senaryo modunun yanında market, kara borsa, parayla satılan içerikler, garaj, modifiye yeri, senaryo ile açılan parçalar, hazır modifiyeler, bir sürü araba ve diğer oyuncularla yarışma imkanı sunuyor.

Need for Speed No Limits

 Need for Speed No Limits oyununda içerik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Uzun vadeli oynayanlar bile ilerki zamanlarda sıkılmayacaktır. Tatmin edici bir içeriğe sahip. 

Need for Speed No Limits arayüz içerik

Need for Speed No Limits garfik kalitesi

Oyunun ayarlar kısmında keşke grafik ayarları olsaydı. Bu eksik yanlarından birisi diyebilirim. Hazır bir kalıbı kullanmanız isteniyor ama oldukça iyi bir kalıp olmuş. Grafik kalitesi varsayılan olarak geliyor. Muhtemelen telefondan telefona değişecektir. Bazı oyunların telefona göre grafik kalitesini ayarladığını biliyoruz. Xiaomi Mi6 cihazında grafik kalitesi üst düzey ve tatmin edici diyebilirim. Efektler, yağmurda yarışlar, çevre çizimleri ve renkler hıza ve mobil yarış oyunlarına uygun şekilde tasarlanmış ve sunulmuş.

 Need for Speed No Limits grafik kalitesinin telefondan telefona değişebileceğini düşünüyorum. Kaliteli bir görüntü sunabilecek donanıma sahip cihazlar kesinlikle Need for Speed No Limits grafiklerine laf edemezler. En azından standartların üzerinde diyebilirim. 

Need for Speed No Limits Türkçe dil desteği yok

Türkler için en önemli eksiklik, EA gibi bir şirketin Need for Speed No Limits oyununu Türkçe diline çevirmemiş olması. Bu nedenle İngilizce bilmeyenler hikayeye kendini kaptıramayabilir ve sıkılabilirler. Hatta bir çok kişinin görevleri anlayamama ihtimali çok yüksek. Bu yüzden ülkemizde Need for Speed No Limits oyununun eski bir oyun olmasına rağmen çok fazla konuşulmadığını düşünüyorum.

 Need for Speed No Limits’de Türkçe dil desteği olmadığı için senaryonun ve görevlerin ülkemiz için doğru bir şekilde anlaşılamayacağını düşündüğümden oyuncularımızın oyundan çok çabuk sıkılabileceğine inanıyorum. Ama bu saatten sonra da Türkçe dil desteğinin geleceğini düşünmüyorum. 

Need for Speed No Limits hakkında oyuncular ne demiş?

Genel bir değerlendirme yapmak mümkün. Sadece Android cephesinde resmi olarak 50 milyon indirme sınırını geçen oyun bu değerlendirmeyi yaptığım şu tarihte 2,7 milyonu kritik olmak üzere 3,7 milyona yakın oy almış. Bu durumda puanı 5 üzerinden 4.4 olarak belirlenmiş. Ülkemizde de bir çok oyuncu oyuna olumlu puan verirken dünya genelinden oyuncular Need for Speed No Limits oyununu onaylamış.

 Need for Speed No Limits oyununda oyuncu geri dönüşleri olumlu görünüyor. Elbette ufak tefek sıkıntılardan bahsedenler var. Ama genel manada oyunun popülerliğini olumsuz etkileyecek bir şey yok. 

Need for Speed No Limits nasıl para kazanıyor?

Need for Speed No Limits’in nasıl para kazandığına bakarak cebimize ne kadar zarar verebileceğini anlayabiliriz. Oyunun ilk aşamasında herhangi birşey satın almanız gerekmiyor. Hiç para vermeden ilerlemeniz her zaman mümkün. Oyunda 7 TL’den 700TL’ye kadar paketler satın almanız da mümkün. Bunların çoğu kozmetik olsa da araba ve parçalarını gerçek parayla almak da seçenekler arasında. Araba ve parçalarını gerçek parayla alanların daha hızlı ilerlemesi ve bazı zorluklara takılmadan geçmesi durumu doğrudur. Ama bu parayla satın alınan ‘güç’ dengesizliği yarışlarda kendi seviyenize göre yarışçı gelmesi durumuna bakacak olursak sizi çok fazla etkilemeyecektir. Bazı oyuncuların arabası güçsüz kaldığı için ilerleyemediğini şikayet ettiği yorumlarda var. Bu durumda bir çok oyuncu para harcama yolunu tercih etmek zorunda kalıyor ama en baştan oyun içi altın planlamanızı iyi yaparsanız tıkandığınız yerlerden sıyrılabilirsiniz.

Bununla birlikte oyun en çok reklamlardan para kazanıyor. Bazı oyuncuların her yarış sonu reklam gösterildiğiyle ilgili şikayetleri var. Lakin oyunun erken aşamasında kesinlikle önüme çıkan bir reklam görmedim. Bununla birlikte etkinlik biletinin süresini kısaltmak için 25 saniyelik reklamları bilinçli şekilde izledim. Bu sayede biletin elde edilme süresi %25 kısalırken Need for Speed No Limits’de para kazanmış oluyor.

 Güncelleme: Son tecrübelerime göre etkinlik kısmında bir süre sonra arabanın bilinirlik “PR” değeri düşük kalıyor. Bir önceki görevlerden gelen araba parçası uygun değilse takılamıyor. Yani PR doğru orantılı şekilde arttırılamıyor. Bu durum sizi etkinlik mağazasına yönlendiriyor. Burada etkinlik kredisiyle ürünler alınabiliyor ama etkinlikten çok para kazanamazsanız sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca bu kısımda bol bol oyun içi altın harcamanız gerekebilir. Bu durum sizi çok sıkıştığınız zaman ya etkinliği tamamlayamamaya götürür ya da para harcarsınız. Olumsuz bir durum   Need for Speed No Limits’de oyun deneyimini ve oyuncuyu kötü etkileyecek parasal bir sıkıntı yok. Hızlı gelişmek ve daha iyi kozmetikleri daha hızlı alıp kullanmak niyetiyle para harcayabilir olmanıza rağmen buna mecbur değilsiniz. 

Need for Speed No Limits oyununu her yönüyle değerlendirmeye çalıştım. Oyunda kaydettiğim ve anlattığım bir çok şeyi görebileceğiniz bir oynatma listesini de incelemeye ekliyorum. Sizinde fikirlerinizi almak istiyorum. Yorum kısmından bana ulaşın.

Bütün videoları bu oynatma listesinden görebilirsiniz.

8.6

Need for Speed No Limits

Need for Speed No Limits mobil yarış oyunları içerisinde kaliteli alternatiflerden biri olarak dikkat çekiyor.

Hikaye

9.0

Oynanış ve İçerik

9.5

Grafik Kalitesi

9.0

Oyuncu Yorumları

8.5

Fiyat

7.0

Pros

 • İçerik bakımından zengin.
 • Hikayesi ilgi çekici.
 • Grafikleri kaliteli.
 • Kontroller kolay.
 • Para yatırmadan İlerlenebilir.
 • Araba çeşitliliği.

Cons

 • Yarışlar çok kısa.
 • Fizik kuralları tam oturmamış.
 • Grafik ayarları yok.
Google Play
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberYarış Oyunları

The Crew: Motorfest - Araba Alıp Satmak

Yarış Oyunları

MotoGP 23'ün yeni duyuru fragmanı yayınlandı ve çıkış tarihi belli oldu

Forza Horizon 5RehberYarış Oyunları

Forza Horizon 5 Rally Adventure'da tüm arabaların kilidi nasıl açılır?

Forza Horizon 5Yarış Oyunları

Forza Horizon 5'te Maksimum Rütbe ve Prestij Seviyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Arcane Quest Legends Act 4 Güncellemesi Ve Daha Fazlası