Bulut OyunKonsol

PS5, Sony’nin Son Oyun Konsolu Olabilir

Microsoft, Amazon ve Google, bulut altyapısındaki üstünlükleri sayesinde Sony PlayStation 5’i (PS5) unutulan konsollar arasına sokabilir. Konsol üretimi, Sony ve Microsoft’un en yeni donanımlarıyla devam ederken, oyun meraklıları için heyecan verici bir yıl olacak gibi görünüyor. Her iki şirket de oyunculara bu yıl bir sonraki PlayStation 5 (PS5) ve Xbox Series X’ten beklentileri konusunda iyi bir fikir verdiler.

Ancak Sony’nin bu sefer PS5 ile kendi ayağına sıktığını görünce şaşırmayın. Japon devi, oyun üstünlüğünü sadece Microsoft Xbox Series X’e kaptırmayacak, aynı zamanda mobil oyunlarda Sony’nin canını sıkacak.

Sony’nin Büyük PS5 Hatası

Sony geçtiğimiz günlerde PS5 konsolunu fiyatlandırma konusunda zorlandıklarını belirtti. Bununla birlikte, PlayStation 5’in Sony’nin en pahalı konsolu olabileceği konuşuluyor çünkü Bloomberg’in tahminlerine göre üretilmesi 450 $ ‘a mal olacak.

Sony PS5 maliyetleri ve satış fiyatı tahmini

IHS Markit, yaklaşık yedi yıl önce piyasaya sürülen PS4’ün 381 $ değerinde bir malzemeye sahip olduğunu tahmin etmişti. Bu konsol sonunda 399 dolardan piyasaya sürüldü. Bu tahmine göre Sony bu satıştan çok fazla para kazanamadı. Lakin sadece konsol satışını işin içine de katmamak gerekiyor çünkü oyun satışından ve aboneliklerden de büyük gelir elde ediliyor. PS5’in daha iyi bir donanıma sahip olacağı kesin ve bu parçaların maliyeti %18 arttırdığı söyleniyor. Sony’nin yeni PlayStation’ı 500 $ civarında fiyatlandırması bekleniyor. Bu açıdan satışların PS4 gibi olmayabileceği aktarılıyor.

Konsolun geleceği

Konuyla ilgili görüş belirtenler durumun Sony’i zora sokacağını düşünüyor. Bunu söylenmesinin nedeni, oyun pazarının konsolların ötesine geçmesi (mobil oyunlar) ve Sony’nin potansiyel bir fiyat artışının PS5’in satışlarını düşürebileceği gerçeği. Örneğin, Microsoft bulut tabanlı bir sisteme geçiyor. Şu anda test aşamasında olan Xbox Project xCloud, oyuncuların Wi-Fi veya mobil veriler kullanarak Android akıllı telefonlarında veya tabletlerinde 50’den fazla Xbox oyununun oynanmasına izin veriyor. Microsoft, kullanıcıların konsol kalitesinde oyunları, anında ve doğrudan buluttan telefonlara aktarabilecek. Dahası, yazılım devi bu platforma daha fazla oyun eklemeye devam edecek.

Microsoft henüz bu platformun fiyatını açıklamadı, ancak çok pahalı olması muhtemel değil. Bunun nedeni, şirketin kısa süre önce açıklanan Xbox Game Pass Ultimate’ e ayda 15 $ karşılığında abone olunabileceğini açıklamasıdır. Sony’nin benzer hizmeti Playstation Now aylık 10 $ karşılığında kullanılabiliyor.

Microsoft’un bulut tabanlı oyun hizmeti bu iki plana göre biraz daha yüksek fiyatlı olsa bile, bu büyük bir kazanç olabilir. Bunun nedeni, xCloud bulut oyun hizmetini seçen herkesin PS5 gibi bir konsol satın alması gerekmeyeceğidir. Bir akıllı telefonu kendi seçtiğiniz oyunlara erişmek için kullanabilirsiniz. Ancak Sony’nin PlayStation Now oyun hizmetine sahip olan herkes bunu yapamaz. Hizmet sadece PS4 konsolları ve PC’lerle uyumludur, bu da oyuncuların büyük bir donanım yatırımı yapmak zorunda kalacağı anlamına gelir. PS5, dünya bulut oyunlarına doğru ilerlerken bu noktada başarısız olabilir ve Microsoft bulut sistemine geçişi zaten başlattı.

sony ps5

PlayStation 5 Neden Yolun Sonu Olabilir?

Üçüncü taraf araştırmalara göre, bulut oyun pazarının 2025’e kadar yıllık yaklaşık yüzde 25’lik bir büyüme hızı izlemesi bekleniyor. Bu nedenle, Microsoft’un neden oyun platformunun konsoldan bağımsız olmasını istediğini görmek normal geliyor.

Sony ve PS5 için endişe verici olan şey, Microsoft’un bulut oyun pazarında ilerleyen tek şirket olmadığıdır. Örneğin Google, Stadia bulut oyun hizmetinin ücretsiz bir sürümünü sunmayı planlıyor. Hizmet şu anda bir Stadia kontrolcüsü ve Chromecast Ultra için 129 $ bir ön yatırımla alınabiliyor ve Google şimdi bu engeli de kaldırmaya çalışıyor.

Google yöneticisi Phil Harrison geçenlerde bir röportajda Protocol’e şunları söyledi:

Önümüzdeki birkaç ay boyunca Stadia’yı ücretsiz olarak deneyimleyebilmenizi büyük bir stratejik hamle olarak görüyoruz. Para kaybetmeyin, evinize bir kutu koymak zorunda kalmadan, doğrudan veri merkezimizden muhteşem oyunları tıklayıp oynayabilirsiniz.

Bu, Sony’nin PS5’i için başka bir büyük zorluk olabilir ve Amazon’un da pastadan biraz pay kapmaya çalıştığı da biliniyor. Wedbush Securities analisti Michael Pachter’den alıntı yapan Protocol şunları bildirdi:

Amazon’un da kendi bulut oyun hizmetini bu sene içerisinde duyuracağına bahse girerim, hem de Xbox Series X ve PS5’ten önce.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Microsoft’un oyun başkanı Phil Spencer şimdi Amazon ve Google’ı Sony yerine oyun alanında birincil rakip olarak görüyor. Protoeol’e konuyla ilgili şunları söyledi:

Nintendo ve Sony’ye saygı duyuyoruz, ancak Amazon ve Google’ı ileriye dönük ana rakipler olarak görüyoruz. Bunu Nintendo ve Sony’ye saygısızlık yapmak amacıyla söylemiyoruz, ancak geleneksel oyun şirketleri biraz pozisyon dışı kalacak gibi görünüyor. Sanırım Azure’u yeniden oluşturmayı deneyebilirler, ancak biz de bulut tabanlı oyunlar için yıllardır milyarlarca dolar yatırım yaptık.

Dünyada yaklaşık 3.5 milyar akıllı telefon kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında, Microsoft, Amazon ve Google gibi şirketler mevcut bulut altyapıları sayesinde bulut oyun alanında başarılı olma konusunda daha iyi durumdalar. İnsanlar sadece buluttan kaliteli bir telefonla oyun satın alabilir ve oyun oynayabilirler.

Sony bu açıdan başarısız olacak gibi görünüyor. Kimse oynamadığı zaman da PS5 sonrasında yeni bir konsol çıkarma ihtimalleri mantıklı gelmiyor.

Kaynak: CCN

Playstation 5 Konusunda Merak Ettikleriniz

PS5 2020

Sony’nin yeni oyun konsolu bu yıl içinde yani 2020 yılı içerisinden tanıtılacak gibi duruyor. Daha öncesinde bir kaç yabancı sitede ön siparişe açılan konsol yakın zaman içinde netlik kazanacak gibi görünüyor. Bir önceki konsoldan 7 yıl sonra piyasaya çıkacak olan PS5 merakla bekleniyor.

PS5 nasıl olacak?

PS5 tasarımı konusunda çeşitli görseller internete yayıldı ama şu zamana kadar resmi bir bilgi yok. Bilgi geldiği zaman güncellemeyi yaparız. Sony tanıtmadan önce PS5 nasıl olacak sorusuna cevap vermek zor ama internette dolaşan ve PS5 olduğu iddia edilen bir görseli sizlerle paylaşalım.

PS5 Tanıtım / PS5 Ne Zaman Tanıtılacak?

PS5’in çıkışı için yıl sonuna kadar bekleyeceğimizi düşünen uzmanlar haklılar çünkü Playstation Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre konsol 2020 yılı tatil döneminde çıkışını yapacak. Yani 2020 yılının son çeyreği denilebilir. Tanıtımın ise 2020 yılı ilk çeyrekte yapılacağı konuşuluyor. Sony tarafından yakın bir zaman içinde paylaşım yapılmadı. PS5 tanıtım ile ilgili kesin bir şey söylemek zor. Bu açıdan Sony’den PS5 ne zaman tanıtıılacak konusunda bir açıklama beklemek yerinde olacaktır.

PS5 Ön Satış

Bir kaç yabancı sitede PS5 ön satış ile ilgili bazı bilgiler yer aldı. Bu sitelerden birisi ülkemizde de faaliyet gösteren mediamarkt’ın bu yabancı ülkede faaliyet gösteren sitesidir. Lakin ülkemiz için böyle birşey söz konusu değildir. Zira daha fiyat bile belli değildir. Fiyat konusunda çıkış fiyatının 500$ olacağı söylense de bunun ülkemizde belki 2 katına satılma ihtimali oldukça yüksektir. İlgili habere buradan bakınız.

PS5 Konsol

PS5, 7 yıl aradan sonra Sony’nin GTX2080 gücünde olacağı söylenen yeni konsoludur. Her açıdan bir çok habere konu olan konsolun kendi rekorunu kırması bekleniyor. Bildiğiniz gibi dünya çapında en çok satan konsol Playstation’dır. Yeni sürümle de en çok satan konsol olması beklenirken yukarıdaki yazıya da bakacak olursak oyun dünyasının bulut hizmetine kayması Sony’i oyunlar açısından sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

PS5 Çıkış Tarihi Belli Oldu

PS5 için çıkış tarihinin resmi olarak açıklandığını söylemek mümkün ama aksilikler çıkarsa tarihin değişebileceğini unutmayın. PS resmi Twitter hesabı PS5’in 2020 tatil döneminde çıkacağını duyurdu. Bu tatil döneminden kasıt noel tatili oluyor ve bu da yılın sonuna denk geliyor. Bu açıdan çıkış için 2020 son çeyrek işaret edilebilir.

Playstation 5 Oyunları

Daha konsol piyasaya çıkmamışken Playstation 5 oyunları hakkında konuşmak oldukça yanlış olacaktır ama bir çok oyunun sadece Playstation 5’e özel olarak çıkacağı ve harika görsellikte sanat eserlerinin geliştirilmeye başlandığını söylemek gerek.

Playstation 5 Fiyat

Playstation 5 için resmi bir fiyat henüz belirlenmedi lakin yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere maliyeti 500$’a yakın. Bu açıdan ülkemizdeki fiyatının vergilerle birlikte 5000₺’yi geçmesi bekleniyor. Bunun resmi bir bilgi olmadığını söylemek gerekiyor. Yalnız fazla birşey de beklemek lazım. Gelen açıklamalara göre ise Playstation 5 fiyatı beklendiği gibi yüksek olmayacak. Hep birlikte göreceğiz.

Playstation 5 özellikleri

  • 3D Ses: Daha fazla oyun içi ses derinliği sağlar.
  • Dokunsal / Uyarlanabilir Tetikleyiciler: Bu özellik oyunu daha iyi hissetmeniz için geliyor denilmişti. Örneğin titreme şiddeti ve değiştirilip kişiselleştirilebilir özellikler gibi.
  • Ultra Yüksek Hızlı SSD: Bu özelliği cihazın çok daha hızlı ve yüksek performanslı olmasını sağlıyor.
  • Donanım Tabanlı Grafik İzleme: Oyun içi görselleri geliştiren yerleşik grafik teknolojisi.
  • Ultra HD Blu-Ray: PS5, 60 FPS 4K çözünürlük sunabilecek.

İlgili habere buradan bakın.

Playstation 5 Controller

Elbette PS5 kumandasıyla ilgili net bir bilgi yok ama alınan bir patent her şeyi ortaya koyuyor gibi görünüyor. PS5 kendine özgü Dualshock 5 ile gelecek. Sızan tasarım çizimleri de hemen alt kısımda görülebilir.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
HaberKonsolPlaystation

Sony'nin En Çok Kar Ettiren Konsolu

KonsolPlaystationRol Oyunu

Sea of Thieves'in PS5'te Dikkat Çeken Ön Sipariş Başarısının Sebepleri

Epic GamesKonsolRehber

Epic Games'te Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

KonsolRehberSteam

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Ubisoft Massive Hala Avatar Oyunu Üzerinde Çalışıyor