AksiyonPCRol Oyunu

Half-Life: Alyx’i VR Ekipmanı Olmadan Oynamak Mümkün

Güncelleme: 28/3/2020 – Half-Life Alyx VR Olmadan Oynandı

Bakın Half-Life Alyx VR’siz Nasıl Oynanıyor

Eurogamer’ın haberinden bazı detaylar; Valve’in Half-Life serisinin geç kalmış dönüşünü VR’ye özel Half-Life: Alyx oyunuyla yaptığından bu yana bir haftadan az bir süre geçti ve o zamandan bu yana fare ve klavyeyi kullanarak standart bir ekranda oyunu çalıştırmak için yarış başladı. Tamamen oynanabilir bir versiyonu için önümüzde hala uzun bir yol görünüyor, ancak VR’nin dışında çalışan Alyx’in ilk görünümü sunan video ortaya çıktı.

Valve News Network yaratıcısı Tyler McVicker başlangıçta Alyx’in ilk VR içermeyen sürümünü, bu haftanın başlarında canlı yayın sırasında en temel etkileşimlerle sınırlandırılmış halde bizlere gösterdi. McVicker’ın videoda açıkladığı gibi, Steam’den yanlışlıkla erişilebilir hale getirilen oyunun yayın öncesi bir yapısından faydalandı, bu da Valve’ın geliştiricilerinin Alyx’i bir kulaklık takmadan test etmelerini sağlayan araçlar içeriyordu.

Ancak McVicker, bu araçlarla VR olmadan Alyx’in hala inanılmaz derecede sınırlı olarak hareket edilebildiğini vurguluyor. Geleneksel bir fpp oyunu gibi çalışmıyor ve Alyx’in ellerinin doğrudan kontrolünü elde etmenin bir yolu olmadan, en temel etkileşimlerin bazıları bile mümkün değildir.

Oyunu yeterli düzeyde oynanabilir hale getirmek için, McVickers’a göre, modderlerin ya dünyayla düzgün bir şekilde etkileşime geçmek için belirli el hareketlerini farklı tuşlara bağlayan bir kontrol şeması oluşturmaları ya da hepsini tek tek kaldırmaları ve yeniden oluşturmaları gerekiyor.

“VR olmayan modlar var olacak,” şeklinde açıklama yapan McVickers, ” ama çok eğlenceli olmayacaklar, oyun Half Life 2 gibi oynanacak şekilde tasarlanmadı”. diyerek sözlerine devam ediyor. İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yazının önceki sürümü…

Half-Life: Alyx’i VR Ekipmanı Olmadan Oynamak Mümkün Mü?

Half-Life: Alyx yaklaşık bir kaç gündür oynanabilir ve Valve sadece sanal gerçeklik setine sahip olan birisinin oyuna erişebilmesine izin veriyor çünkü oyun VR üzerine kurulu. Valve, Half-Life: Alyx’i VR dışında oynatabilecek bir mod üzerinde birilerinin çalıştığından emin.

Steam programcısı Robin Walker, Polygon’a Half-Life: Alyx’in VR olmadan çalışmasıyla ilgili olarak “Şahsen ben hiç ilgilenmiyorum.” şeklinde cevap verdi, Ona göre VR tüm Alyx deneyiminin ayrılmaz bir parçası. Ayrıca Half-Life: Alyx için “İnsanlara bunu neden VR’de yaptığımızı açıkça gösterecek. İnsanların sanal gerçeklik oyunu oynaması için çok net bir yolu olacak. Eğer birileri Half-Life: Alyx’de VR ekipman gerekliliğini aşacak bir mod geliştirirse bu bana çok şey öğretecek. ” şeklinde açıklama yaptı.

Burada iki düşünce var; Biri Half-Life: Alyx, VR’siz daha fazla insanın hikayeyi görmesine ve Half-Life’da başka bir bölüm deneyimlemesine izin verecek . Öte yandan, Alyx’in çekiciliği, Half-Life dünyası ile doğrudan etkileşime girmenizdir. Tabancanızdan boş şarjör çıkarır, yeni bir eşyayı çantaya koymak için sırt çantanıza ulaşmanız gerekir bunun için hareket etmeniz lazım ve yeni mermileri elle silaha eklersiniz ya da yüzünüze örtülen bir örtüyü yüzünüzden çekmek için kafanızı savurmanız gerekir.

vr set

Sanal gerçeklik setleri oldukça pahalı, ayrıca Half-Life: Alyx VR’siz olur mu olmaz mı farklı görüşler var. Bir VR seti olan için Half-Life: Alyx VR’siz oynanmaz. Ama bu seti olmayanlar için hikayeyi deneyimlemenin başka bir yolu yok. “Birisini bunu yapmaya teşvik etmiyorum ama bu bir gün mutlaka olacak” diyen Walker Half-Life: Alyx’in bir gün VR’siz çalışabileceğine inanıyor ama bunu onaylamıyor.

Half-Life: Alyx Oynamak İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyacınız Var?

Half-Life: Alyx sanal gerçeklik (VR) oyunudur ve Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Quest ve Windows Mixed Reality dahil PC ile uyumlu tüm VR kulaklıklarını destekler.

Konuyla ilgili olarak belirtebiliriz ki Half-Life: Alyx oynamak için VR ekipmana ihtiyacınız var. VR Set için tek bir markaya bakmak zorunda değilsiniz ama fiyatlara baktığımızda aralarında çok fark olmadığını belirtmek gerekiyor. Sizler için en iyi seçenekleri derledik. İşte Half-Life: Alyx oynamak için gerekli VR Setleri;

Valve Index PC VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü Seti

Teknik özelliklerle kafa şişirmektense ürünün görsellerini ve fiyatını sizlerle paylaşacağız.

Yukarıdaki Half-Life: Alyx oynamak için gerekli ekipman seti ülkemizde ortalama 11.000₺ civarında satılmaktadır. Bazı sitelerde indirim olabiliyor. Güvendiğiniz yerlerden almanızı tavsiye ederiz. Steam sayfasında ürünü incelemek için buraya bakın. Bunun yanında bu siteden ürünü alamazsınız. Şimdilik satış yapılmıyor.

HTC Vive VR Set

Half-Life: Alyx oynamanız için işinize yarayabilecek bir diğer ekipman ise HTC Vive ürünüdür. Ürünün görselleri aşağıdadır.

HTC Vive VR Set ülkemizde ortalama satış fiyatı 10.000₺ civarındadır. Ürünleri incelemek için buraya bakın.

Oculus VR Setleri

Half-Life: Alyx ile uyumlu olduğu doğrulanmış bir sanal gerçeklik seti olan Oculus VR setleri için görselleri aşağıya ekledik.

Ürünle ilgili detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz. Ürün fiyatının değişmekle birlikte ülkemizde 6.000₺ civarı olduğunu söyleyebiliri.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org için özellikle Youtube videolarını üretmek için çabalıyorum. Özel ilgi alanım basit ama mücadeleci platform oyunları. Ayrıca Mortal Kombat X için özel ilgi duyuyorum. Mortal Kombat XI mobil oyunu merakla bekliyorum.
İlgili
Korku

Resident Evil 8, PSVR'yi Destekleyecek (Söylenti)

Haber

Yeni Bir Star Wars VR Oyunu Geliştiriliyor

BulmacaPC

Tetris Effect Artık Oculus Quest'ten Oynanabilir

HaberListeMobil Oyun

Half-Life: Alyx Benzeri En İyi Mobil Oyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Gwent the Witcher Card Game, Android İçin Çıktı