Gamer Tişört kategorimizden kişiye özel baskılı gamer tişörtlere göz atabilirsiniz, İyzico ve Dolap güvencesiyle kredi kartı ve dilerseniz taksitle alışveriş yapabilirsiniz.

Haber

Square Enix Başkanı NFT’lerin ve Blockchain Oyunlarının Sektörün Trendini Bir Adım İleriye Götüreceğini Düşünüyor

Yosuke Matsuda, -Final Fantasy’nin arkasındaki yayıncı- kaynakları “merkezi olmayan oyunlara” yatırmayı planladığını söyledi. 2022’ye gireli çok olmadı ve şimdiden başka bir büyük video oyunu yayıncısı –  Square Enix – geleceğin bu NFT’ler ve Blockchain Oyunlarına daha fazla kaynak yatırmayı planlarken metaverse ve blockchain oyunlarını övüyor. Ve Square Enix başkanı Yosuke Matsuda’ya göre, yayıncı gelecekte belirsiz bir noktada kendi NFT’lerini (Fungible Tokens) bile yayınlayabilir.

1 Ocak’ta yayınlanan bir Yeni Yıl açık mektubunda Matsuda, insanları Square Enix’in metaverse, NFT’ler ve blok zincir teknolojisini içeren planlarının gerçek olabileceğine ikna etmek için farklı başlık ve örneklerle durumu açıklamaya çalıştı. Mektup, metaverse ve AI oyunları da dahil olmak üzere birkaç farklı konuya değinirken, çoğu Matsuda’nın NFT’leri çevreleyen heyecanına ve kripto teknolojisinin geleceğine odaklanıyor.

Matsuda’ya göre, 2021 sadece “NFT’ler için başlangıçtı ve teknolojinin ileriye doğru “genel halk arasında daha yaygın hale gelmesini” bekliyor. Mektup daha çok, belirli bir kelime sayısına ulaşmaya çalışırken başka yerlerden moda sözcükleri ve fikirleri kopyalayıp bir Word belgesine yapıştıran biri gibi okunduğundan, Matsuda’nın ne söylemeye çalıştığını ayrıştırmak aslında biraz zor.

Örneğin, NFT’lerden ve görünüşe göre insanların bazı oyunlar için kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturmalarına nasıl yardımcı olacaklarından bahseden mektuptan biraz alıntı yaparak sizlere sunmaya çalışalım.

Eğlenmek için oynayan ve şu anda oyuncuların çoğunluğunu oluşturan bazı kişilerin bu yeni trendlere yönelik çekincelerini dile getirdiğinin farkındayım ve anlaşılır bir şekilde durum bu; Ancak, motivasyonu “katkıda bulunmak için oynamak” olan, yani oyunu daha heyecanlı hale getirmeye yardımcı olmak olan belirli sayıda insan olacağına inanıyorum. Geleneksel oyun, iyi niyet ve gönüllü ruhu gibi tutarsız kişisel duygularla sıkı bir şekilde motive olan bu ikinci insan grubuna açık bir teşvik sunmamıştır (yani oyuncuları bu yeni teknolojiye -NFT’ler, Blockchain ve metaverse- çekmek için ekstra biz özen gösterilmemiş demek istiyor) . Bu gerçek, mevcut UGC’nin (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) sınırlamalarıyla ilgisiz değildir. UGC, yalnızca bireylerin kendilerini ifade etme arzusu nedeniyle var olmuştur ve yaratıcı çabaları için onları ödüllendirecek herhangi bir açık teşvik mevcut değildir. Bunu, beklendiği kadar kullanıcı tarafından oluşturulmuş, oyunu değiştiren çok sayıda içeriğin olmamasının bir nedeni olarak görüyorum.

Mektubun o kısmını okumaya çalışırken kafam karıştı, ama bazı insanların “eğlenmek” için nasıl oyun oynadığından ve onun bu yüzden neredeyse hayal kırıklığına uğramış gibi göründüğünden bahseden cümleyi kaçıracak kadar değil. Bunun yerine Matsuda, mod yapımcıları gibi “katkıda bulunmak için oynayan” daha fazla oyuncu istiyor; bu zaten var olan, ancak artık sanat hırsızlığını da teşvik eden ve büyük ölçekli dijital madencilik nedeniyle artan e-atık ve küresel ısınmaya katkıda bulunan bir teknolojiye bağlı. Aynı zamanda sektör dolandırıcılara çok açık haldedir.

Oyun geliştiricileri ve oyuncuları tarafından sosyal medyada hala durmadan alay edilen bu mektubun hiçbir yerinde, Matsuda’nın aslında Square Enix’in oyunlarında blok zincir teknolojisini nasıl uygulayacağı, hangi oyunların NFT’leri hakkında ayrıntılı planlar veya fikirler ortaya koymadığını belirtmek gerekir. Bu tartışmalı teknolojinin video oyunlarını nasıl geliştireceğine dair herhangi bir kanıtla entegre edilebilir. Bunun yerine, mektup gerçekte olduğu gibi; Yatırımcıları ve hissedarları Square Enix’in tüm bu NFT ve metaverse işlerine tamamen girdiğine ikna etmenin bir yolu gibi görünüyor.

Bunların hiçbiri şaşırtıcı olmamalı. Square Enix, kurumsal olarak kendisini bu yılın başlarında NFT sularına daldırdı ve o zaman şirketin blockchain oyunları için daha büyük planları olduğu açıktı.

Square Enix’in başkanı, şirketin, NFT’leri video oyunlarına getirme planları yapan, yasalaştıran veya gelişen bu teknolojiyi kaçıran oyun yayıncılarının ve stüdyolarının büyüyen listesine katılmasını istiyor. Ubisoft, sıkıcı görünen NFT donanımını artık kimsenin oynamadığı bir Ghost Recon oyununa getirme planlarını açıkladıktan sonra geçen ay bir ton insanı (kendi çalışanlarının bazıları dahil) kızdırdı.

Son olarak söylemek gerekir ki NFT, Blockchain ve metaverse ile ilişkili oyunlar bir insan grubu tarafından ilgi görüyor ama bunların çoğunun “oyun” ile alakası yok. Sadece bitcoin etrafında toplanmış “trader” denilen, bu işten para kazanan ve çoğunlukla yeni proje fırsatları kovalayan insanların bu gelişmeleri takip ettiği ve ilgi duyduğunu eklemek gerekiyor. Diğer kısım insanlar, yani “oyuncu” denilenler ise işin sadece eğlence tarafında bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak mobil oyunlar ve genel olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
RehberStarfield

Starfield: Özellikler (Traits) Nasıl Kaldırılır?

MinecraftSandbox

Minecraft Netherite Nasıl Yapılır?

Hayatta KalmaStranded Deep

Stranded Deep Kaç Kişilik?

Cyberpunk 2077Rehber

Cyberpunk 2077'de Ayaklar İçin Double Jumb Geliştirmesi Mi, Charge Jump Geliştirmesi Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
She-Hulk, Marvel’in Yeni DLC Karakteri Olabilir