Teknoloji Ürünleri

25 milyar gigabayt veri depolayabilen yeni icat

5cm elmas plaka 25 milyon 1 TB SSD’den gelen verileri depolayabiliyor. Boyutun büyüklüğünü kavramak oldukça zor olabileceğinden yazının ilk bölümünde teknolojiden bahsetmeden önce, bu yeni teknolojiyle nelerin depolanabileceğine bir kaç örnek vermek gerekiyor. Bu, Steam’deki her oyunu 6.000 defadan fazla yüklemek için yeterli depolama alanıdır. Japonya’daki araştırmacılar, üzerlerinde devasa miktarda veri depolayabilen elmaslardan plaka oluşturmak için yeni bir yöntem keşfettiklerini söylüyorlar. 25.000 petabayt ya da 25 exabayt depolamadan bahsediyoruz. Veya 25.000.000 terabayt veya 25 milyar gigabayt. Boyutu kavrayabildiniz mi?

Steam’de kabaca 50.000 oyun olduğunu ve her birinin yaklaşık 80 GB olduğunu varsayarsanız, bu tamamen dürüst olmak gerekirse, platformdaki ortalama oyun yükleme boyutunun büyük bir abartısıdır, yüklemek için gereken yaklaşık dört petabayt veri depolamanız gerekir. Böylece tek bir elmas plaka ile tüm Steam kataloğunu 6.250 kez kaydedebilirsiniz.

Şimdi bu elmas plaka ile, makinenize attığınız bir disk gibi davranacak gibi değil. Bu kuantum depolamadır ve bir kuantum biti veya kübiti -KAYNAK: New Atlas– depolamak için nitrojen boşluk merkezi olarak bilinen elmasta bir kusur kullanır.

Elmaslardaki bu kusur, araştırmacıların bir elektronun belirli dönüşünü okumalarına izin verdiği için, kuantum bilgisayarlar için halihazırda kullanımda olduğunu kanıtladı. Bu, bir kuantum bilgisayarın, kuantum dolaşıklığı ile birlikte nasıl çalıştığının ve bir gün, bugün klasik bir bilgisayarla mümkün olanın çok ötesinde, bilgi işlem iş yükleri için bir kullanım noktasına nasıl ulaşabileceklerinin önemli bir parçasıdır. Bu elmas kübitler, oda sıcaklığında bile kullanışlıdır; bu, birçok kuantum kübitinin çalışması için gereken süper soğutma gazlarına daha az ihtiyaç duymak anlamına gelir.

Bu elmas nitrojen-boşluk merkezlerinin depolama olarak çalışmasını sağlamak için, araştırmacıların, nitrojen-boşluk merkezi içinde veri depolamak için yeterince büyük, yüksek saflıkta elmasların sabit bir kaynağını bulmaları gerekiyordu. Ve tam da tasarladıkları şey bu: Japonya’daki Saga Üniversitesi ve Adamant Namiki Precision Jewellery Co., kuantum uygulamalarında kullanım için başlıca adaylar olan 55 mm’ye kadar elmasları üretmek (veya daha doğrusu büyütmek) için yeni bir yöntem buldular. Daha önce ticari olarak temin edilebilen elmas kristalleri, yalnızca 4 mm kare boyutuna kadar mevcuttu.

Bu elmaslarla araştırmacılar, 25 exabayta kadar veri depolayabilen 5 cm büyüklüğünde elmas plakalar (Kenzan Diamond olarak adlandırıyorlar) oluşturmayı başardılar. Bu, milyonlarca 1 TB NVMe SSD’nin toplamından çok daha fazla depolama alanı demektir.

Bir basın açıklamasında, “2 inçlik bir elmas levha, teorik olarak 1 milyar Blu-ray diski kaydetmek için yeterli kuantum belleği sağlar. Bu, dünyada bir günde dağıtılan tüm mobil verilere eşdeğerdir ve bir elmas plakaya sığar” diyor. Tek katmanlı bir Blu-ray 25 GB’dir.

Bu yeni plakalar 2023’te ticarileştirilecek, ancak bu arada muhtemelen büyüyen Steam kitaplığınızla başa çıkmanın başka bir yolunu bulmanız gerekecek. Yakın zamanda bilgisayarlarımızda elmas levha kullanacağımızdan şüpheliyim.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Teknoloji ÜrünleriTelefon

2023'ün En İyi iPhone Şarj Cihazları İçin Detaylı Rehber

Teknoloji Ürünleri

Anker Soundcore Life Q20 Kablosuz Kulaklık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Artık Star Wars: The Old Republic’de silahınızın görünümünü değiştirebilirsiniz