Free FirePubg Mobile

PUBG: Battlegrounds geliştiricisi Krafton, Apple ve Google’ı Pubg’yi klonlayanlar nedeniyle dava ediyor

Habere başlamadan önce önemli bir noktayı daha belirtmekte fayda var. Youtube’ta bu tür oyunların videosunu barındırdığı için davaya dahil ediliyor. PUBG: Battlegrounds ve PUBG: Mobile’ın arkasındaki şirket olan Krafton, Apple ve Google ile birlikte geliştirici Garena’ya karşı dava açtı ve iOS ve Android’de bulunan bir dizi oyunun “yaygın, kasıtlı telif hakkı ihlali” olarak adlandırdığı şey için tazminat talep etti. Davanın sebebi Pubg klonlarını yayınlamaları.

Özellikle, Krafton, orijinal Free Fire, PUBG geliştiricisi tarafından yasal bir mücadelenin alıcısı olan Garena’nın Free Fire oyunlarının – “Battlegrounds’ın yetkisiz sürümleri” olarak adlandırdığı oyunları hedefliyor.

Free Fire: Battlegrounds, Garena’nın oyunu orijinal dava sırasında oldukça sıkıntılı biliniyordu, PUBG’nin 2017’de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra (PUBG Mobile ertesi yıl geldi) ve Krafton’ın Garena’yı temel unsurları kopyalamakla suçlayan ilk davasından kısa bir süre sonra mobil cihazlar için oyun çıkardı. Durum, Singapur’daki iki şirket arasında bir anlaşma ile sonuçlandı. Ancak en önemlisi, iki taraf arasında hiçbir lisans anlaşmasına varılmadı ve Garena’ya ABD’de “[Krafton’un] telif hakkını ihlal eden oyunları satma veya dağıtma” yetkisi verilmedi. Bu nedenle, Krafton şimdi, iOS ve Google uygulama mağazalarında hala mevcut olan orijinal Free Fire’ı ve en son Free Fire MAX’ı hedef alarak Garena’ya karşı ABD mahkemelerine dava açıyor.

Krafton’ın davası, bu ikinci oyunun öncekiyle aynı kullanıcı deneyimini sunduğundan, PUBG Battlegrounds’ın açılış “havadan indirme” mekaniği, oyun yapısı ve oynanışı dahil “çok sayıda öğesini kapsamlı bir şekilde kopyalayarak” PUBG telif hakkını bir kez daha ihlal ettiğini savunuyor. Bunun yanında “silahların, zırhların ve benzersiz nesnelerin, konumların kombinasyonu ve seçimi ve genel renk şemaları, malzemeler ve dokular seçimi” de kopyalanan öğeler arasında sayılıyor.

Krafton, Garena’nın iddiaya göre telif hakkını ihlal eden oyunlarının, lansmanından bu yana PUBG şirketi pahasına dünya çapında “yüz milyonlarca dolar” kazandığını iddia ediyor ve yasal taleplere rağmen oyunu uygulama mağazalarından çekmeyi reddettiği için Apple ve Google’a dava açıyor. Aralık ayında bu dava tekrar canlandırılıyor. Teknoloji devlerinin, ilgili uygulama mağazalarından elde ettikleri tüm kazançları kestikleri göz önüne alındığında, Free Fire’ın satışlarından doğrudan yararlandıklarını da davaya ekliyor. Ancak bu, Krafton’ın yasal hedeflerinin tam olarak sonu değil; ek olarak, Free Fire içeren YouTube videolarını kaldırmayı reddettiği için Google’a dava açıldığını belirtmek gerekiyor – bunların da PUBG telif haklarını ihlal ettiği iddia ediliyor. Ayrıca YouTube’un BiuBiuBiu adlı uzun metrajlı bir Çin filmine ev sahipliği yaptığını ve “Battlegrounds’ın bariz bir şekilde ihlal eden canlı aksiyon dramatizasyonundan başka bir şey olmadığın” da söyleniyor

Krafton, doğrudan, katkıda bulunan ve vekaleten telif hakkı ihlali (ayrıca YouTube’dan katkıda bulunan ve dolaylı telif hakkı ihlali için) için her üç taraftan da tazminat talep ediyor; Apple ve Google’ın Free Fire ile ilgili olarak elde ettiği “miktarlarda” kâr hakkına sahip olduğunu söylüyor. Krafton’un (veya o zamanki adıyla PUBG Corp) 2018’de NetEase’e iki unvanını hedef göstererek dava açmasıyla birlikte, klon oyunları elbette mobil cihazlarda sorun olmaya devam etti. Survival and Knives Out – “aldatmadan kâr elde etmek” amacıyla PUBG’nin oynanışını ve estetiğini kasıtlı olarak kopyalamak suçlamasıyla dava edilmişti.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberWarzone

Warzone 2.0 Silahları Düzenleme Geliştirme

PUBGPubg Mobile

Pubg Duvar Kağıdı - En İyilerini Seçtik

Apex LegendsBattle RoyaleFortnite

Apex Legends vs Fortnite 5 Fark

FortniteRehber

Fortnite: Ücretsiz Major Mancake Kostümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Garena Free Fire Ücretsiz Hediye Kodları